W pielęgnacji włosów bardzo często wykorzystuje się owoce, zioła i kwiaty. Jednym z nich jest szafran, roślina bardzo cenna i dość powszechnie stosowana w kuchni jako przyprawa. Z rośliny tej pozyskuje się olejek, który ma niezwykłe właściwości pielęgnacyjne. Pozytywnie wpływa na skórę ciała i na włosy. Sprawdź sama!
Olejek szafranowy ma ciemnożółty kolor i lekką konsystencję. Jest odporny na wysokie temperatury, choć przy produkcji kremów nie wolno go podgrzewać do temperatury 65°C. Zawiera witaminy E i A oraz kwasy tłuszczowe: linolowy, oleinowy, arachidowy, palmitynowy i stearynowy. Olejek szafranowy najdłużej zachowa swoje cenne właściwości wtedy, gdy będziesz przechowywać go w lodówce w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Produkt ten często stanowi składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, mieszanej oraz przetłuszczających się włosów.
Jakie właściwości ma olejek szafranowy? Świetnie zabezpiecza i regeneruje końcówki. Z tego powodu możesz go stosować podczas stylizacji na gorąco, zaraz po podcięciu pasemek, kiedy często farbujesz włosy. Niektóre włosomaniaczki używają olejki szafranowego do podkreślenia skrętu loków, przed modelowaniem fryzury i po to, aby ujarzmić niesforne kosmyki. Ponadto produkt uelastycznia, wygładza i nabłyszcza pasemka. Jest idealny do olejowania włosów. Bardzo łatwo się zmywa, nie pozostawia tłustej warstwy, szybko się wchłania. Co więcej, olejek szafranowy pielęgnuje skórę głowy. Reguluje wydzielanie sebum, łagodzi podrażnienia, zapobiega przetłuszczaniu się włosów.
Jak stosować olejek szafranowy? Kosmetyk świetnie nadaje się do pielęgnacji i włosów, i skóry głowy. Ma świetne właściwości nawilżające, zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się pasemek. Wystarczy, że kilka kropel produktu naniesiesz na dłonie, a następnie rozgrzejesz pomiędzy palcami. Olejek wetrzyj we włosy; pamiętaj o końcówkach. Zrób krótki masaż skóry głowy, który poprawi cyrkulację krwi, przyspieszy absorpcję składników zawartych w olejku i wzmocni cebulki włosowe. Równie dobrym rozwiązaniem jest dodanie kilku kropel olejku szafranowego do maseczki lub odżywki. Czy wiesz, że produkt wspomaga wzrost włosów? Dzięki niemu twoje włosy będą o wiele mniej podatne na wypadanie i uszkodzenia. Szczotkowanie stanie się niezwykle prostą czynnością.
Czy olejek szafranowy i olejek z krokosza mają takie same działanie? Okazuje się, że nie. Szafran jest często zastępowany krokoszem barwierskim. Ta druga roślina jest znacznie tańsza i uprawiana na większą skalę. Poza tym, służy do barwienia tkanin, używana jest w kuchni jako przyprawa i barwnik spożywczy. I szafran, i krokosz barwierski mają podobny kolor, lecz ich właściwości lecznicze i pielęgnacyjne nieznacznie się różnią. Doświadczony kucharz z łatwością odróżni suszone płatki szafranu od krokosza barwierskiego. Dlaczego te rośliny są tak często ze sobą mylone? Być może chodzi tu o nazwę kwiatu, z którego pozyskuje się szafran – krokus Crocus Sativus. Pamiętaj, że jeden kwiat krokusa daje trzy słupki, czyli nitki szafranu.